Przedszkole publiczne czy prywatne?

przedszkoleNie od dziś wiadomo, że wychowanie przedszkolne to fantastyczna alternatywa dla najmłodszych. Nie tylko uczy samodzielności, ale przez zabawy daje dziecku wszystko, czego potrzeba do stymulowania jego rozwoju i uczenia się, a także pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych. Jednak chcąc zapisać dziecko do przedszkola trzeba mieć na uwadze fakt, że miejsc w przedszkolach publicznych może nie wystarczyć dla wszystkich dzieci. Pozostaje wówczas rozważyć przedszkole prywatne. Są też rodzice, którzy, niezależnie od miejsc w przedszkolu, od razu zastanawiają się, które przedszkole wybrać- prywatne czy publiczne. Spróbujmy porównać obydwie placówki.

Przedszkole publiczne
Po licznych zmianach, które objęły edukacje przedszkolną w 2013 roku, obecnie pobyt w przedszkolu do 5 godzin dziennie jest bezpłatny, a każda kolejna godzina to koszt w wysokości 1zł. Do tej kwoty należy dodać stawkę za wyżywienie. Tu są wahania w zależności od przedszkola, niemniej wynosi ona od 5 do około 8 zł za dzień. Zatem, zakładając ośmiogodzinny pobyt dziecka w przedszkolu z wyżywieniem, trzeba liczyć się z kosztami około 250 zł miesięcznie. Oczywiście wszelkie zajęcia dodatkowe, wyprawka (pościel i piżama dla maluchów, kapcie, szczoteczka czy pasta), ubezpieczenie i komitet rodzicielski to zupełnie odrębne koszty i tu placówki ustalają je samodzielnie.

Przedszkole prywatne
Tu różnica w stawkach bywa olbrzymia. Wszystko zależy bowiem od miasta, a nawet dzielnicy, w której przedszkole się znajduje, faktu otrzymywania, lub nie, dofinansowania z urzędu gminy i jego wysokości, i czynników jak np. jakie zajęcia oferowane są, bądź nie, w ramach opłaty. Dlatego też rozważając ofertę przedszkoli prywatnych należy mieć na uwadze koszty nawet sięgające 1000 zł miesięcznie za pobyt dziecka w przedszkolu z wyżywieniem. Reszta opłat to już opłaty ustalone indywidualnie przez przedszkole. Oczywiście w przypadku przedszkoli prywatnych również należy pamiętać o wyprawce dla dziecka (kapcie, odzież na zmianę), piżamka a czasami także pościel. Przedszkola prywatne, nie wszystkie, ale warto na to zwrócić uwagę, pobierają tzw. wpisowe.

Reasumując powyższe widać istotną różnicą pomiędzy opłatami za przedszkole publiczne i za prywatne. Dlatego też przed podjęciem decyzji, które przedszkole wybrać dla dziecka należy rozważyć wszystkie czynniki za i przeciw, poznać dokładnie cennik placówek wraz z kosztami zajęć dodatkowych. Nie powinno, bowiem, mieć ogromnego znaczenia, gdzie nasze dziecko będzie realizowało edukację przedszkolną ważne, by w ogóle miało taką szansę. Program wychowania i podstawa programowa obowiązuje dokładnie taka sama w każdym przypadku.

Za materiał dziękujemy prywatnemu przedszkolu Kulka w Luboniu.

Comments are closed.