Jak bawić się z dziećmi?

zabawaIstnieje wiele sposobów zabawy, która pomoże dzieciom w nauce. Tutaj przedstawiamy kilka pomysłów. Baw się z nimi w udawanie i odgrywanie ról, np. bawiąc się w zwierzęta czy tworząc korek z samochodzików. Graj piłeczkami czy woreczkami wypełnionymi ziarnami lub stwórz tor przeszkód. Pozwól im naśladować cię, np. kiedy myjesz podłogę. Baw się razem z nimi pałeczkami i krążkami, stożkami i innymi figurami, i pokazuj, jak mogą zmieniać ich konfiguracje.

Świetne zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zabawki, którymi można budować, są wspaniałe, ponieważ rozbudzają ciekawość, chęć eksperymentowania oraz socjalizację. Zabawki w postaci figur geometrycznych z kolei uczą dzieci symetrii, rozpoznawania wzorów i proporcji – a wszystko przez zabawę.

Zasady zabawy

Jest ważne, by wziąć pod uwagę zasady zabawy, gdy dajesz dzieciom zabawki edukacyjne. Pamiętaj o następujących rzeczach: przyglądaj się i nie ingeruj w ich zabawy polegające na udawaniu. Obserwuj, jakie są ich zainteresowania i poziom zdolności. Które zabawki lubią najbardziej? Dlaczego? Zapytaj je, co robią i nie oceniaj ich, ale zachęcaj. Przyłącz się i baw z nimi na ich poziomie, ale pozwól, by to one kierowały zabawą. Podsuwanie im zbyt wielu pomysłów zbyt szybko może je zdezorientować i być może nawet rozczarować ciebie, a przecież tego nie chcesz. Po pewnym czasie możesz spróbować zainicjować jakąś trudniejszą zabawę. Jeśli twoje dziecko potrafi zbudować wieżę z 5 klocków, spróbuj nauczyć je budować wieżę z 7. Możesz także pokazać im, jak konstruować z klocków różne budowle, np. garaże czy domy. Obserwuj, czy podchwytują nowe sposoby zabawy, które podsuwasz. Kiedy opanują kolejne etapy, spróbuj pokazać im nowe sposoby zabawy. Badania pokazały, że jeśli w odpowiednim momencie pokażesz nowe sposoby zabawy, poziom aktywności dzieci wzrośnie i będą lepiej uczyć się za pomocą danej zabawki oraz czerpać z niej więcej radości.

Na zakończenie

Podaliśmy wskazówki co do wyboru edukacyjnych zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mamy nadzieję, że ułatwią wam one wybór najlepszych zabawek, które pomogą waszym dzieciom się uczyć i zapewnią im rozrywkę!

Wykorzystano zdjęcie z Wrocławskiego ZOO. Więcej na www.zoowpolsce.pl.

Comments are closed.