Gry dla dzieci

gryGry przygotowane specjalnie z myślą o młodszych graczach, to dziś jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu komputerowego. Większość z nich przygotowana jest w taki sposób, by oprócz rozrywki przy okazji również edukować małego miłośnika gier. Zazwyczaj są one pozbawione przemocy i treści, które nie powinny być prezentowane dzieciom.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie tworzono gier specjalnie z myślą o dzieciach, albo tworzono ich bardzo niewiele. Komputery osobiste były domeną dorosłych i jeśli już pozwalano dzieciom grać, to zazwyczaj były to te same gry, w które w wolnych chwilach pogrywali dorośli. Z czasem jednak, wraz z coraz większą dostępnością i coraz niższą ceną sprzętu komputerowego, pojawiło się więcej gier skierowanych bezpośrednio do młodego użytkownika. Wiele z nich wykorzystywało walory rozrywkowe, by przemycić treści edukacyjne, co jest bardzo przydatne np. przy nauce języków obcych. Z czasem, gdy okazało się, że komputery są coraz częściej wykorzystywane do nauki, a internet może stać się źródłem wiedzy również podczas odrabiania prac domowych, coraz częściej zaczęto kupować komputery przeznaczone konkretnie dla dzieci, powstają nawet obudowy, bardziej pasujące wystrojem do dziecięcych pokojów, niż proste stalowe skrzynki.

Równolegle z rozwojem komputerowych gier video, na rynku spore tryumfy święciły konsole do gier, których wyższość polegała na tym, że nie potrzeba było komputera, a zamiast monitora wystarczył telewizor. Z czasem jednak, wraz z rozwojem internetu, okazało się, że komputer ma wiele niepodważalnych zalet.
Podstawową zaleta komputera w dziedzinie gier dla dzieci jest w tej chwili możliwość wspólnej rozgrywki z innymi dziećmi, za pośrednictwem internetu, czyli gry dla dzieci online. Jest ich bardzo dużo i nietrudno je znaleźć. Większość z nich to darmowe gry dla dzieci, choć znalazłyby się również takie, za które niestety trzeba zapłacić. Największą popularnością cieszą się jednak te, za które płacić nie trzeba. Edukacyjny walor gier dla dzieci – w tym również gier online – jest zależny od pomysłu i realizacji tego pomysłu przez programistów.
Najpopularniejsze gry dla dzieci, to różnego rodzaju kolorowanki, puzzle lub też gry polegająca na składaniu rozmaitych elementów. Są to zazwyczaj proste gry logiczne, dostosowane do możliwości dziecka. Oczywiście wszystko zależy też od przedziału wiekowego, ponieważ dla nieco starszych dzieci przewidziane są już nieco inne rozrywki, np. pozbawione elementów przemocy gdy platformowe czy sportowe.

Comments are closed.