Dlaczego zabawki edukacyjne są tak ważne?

zabawkiDzieci potrzebują wielu rodzajów interakcji ze światem wokół siebie i możliwości doświadczania go, by zacząć go rozumieć. Pomyśl o wszystkich kamieniach milowych w rozwoju twojego dziecka, takich jak siadania, mówienie i chodzenie. Uczą się, czym są różne przedmioty i jak one działają. Tego wszystkiego będą mogły nauczyć się, bawiąc się zabawkami edukacyjnymi.

Zabawki odgrywają także istotną rolę w rozwoju wyobraźni… zobacz, czym staje się kartonowe pudełko, gdy dasz je dzieciom. Zaczynają zabawę w „udawajmy, że…”, a zabawki odgrywają w tym kluczową rolę. Zabawa rozwija w dzieciach także pewność siebie. Gdy opanowują obsługę swoich zabawek, ucząc się układać puzzle czy wydmuchać bańkę mydlaną, tworzy się u nich poczucie bycia zdolnym do czegoś, są z siebie bardzo dumne, wiedząc, że coś potrafią.

Dla rodziców jest także ważne, by poświęcać dziecku uwagę, gdy prosi, by spojrzeć na jego osiągnięcia; to daje im poczucie wartości i kształtuje pewność siebie. Zabawki mogą także pomóc dzieciom nauczyć się współpracy z innymi. Jeśli budują zamek z piasku, idzie im to znacznie szybciej w grupie niż w pojedynkę. Zabawa w grupach daje im możliwość zrozumienia, jak inni myślą i czują, i co można robić, a czego robić nie wolno. Uczą się, czym jest dzielenie się i że daje ono innym radość, zaś odmowa nie jest mile widziana. Poza budowaniem poczucia własnej wartości, zabawki mogą także stanowić podstawę dla przyjaźni. Dzięki zabawkom dzieci mogą nie tylko spożytkować swoją energię, ale także odkryć swoje emocje.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w takim wieku, z pewnością wiesz, jak bardzo są one aktywne. Wspinanie się, skakanie i bieganie stanowią część ich codziennych zajęć i może być ci ciężko za nimi nadążyć. Zabawki, które kupisz, powinny móc sprostać tym potrzebom. Dzieci chcą także robić coś rękoma, ponieważ mięśnie ich rąk się rozwijają. Zabawki edukacyjne powinny być proste i powinieneś upewnić się, że nie wymagają zbyt dużego stopnia koordynacji ruchowej.

Wspaniałym wyborem dla dzieci w tym wieku są zabawki, które działają na zmysły, takie jak farbki, plastelina, kredki świecowe i kreda. Oczywiście jeszcze nie zależy im na tworzeniu dzieł sztuki, ale lubią mazać i mieszać kolory. Zapytaj, co sądzą o tym, co namalowały, zamiast pytać, co ich rysunek przedstawia. Pamiętaj także, że dzieci w tym wieku ciągle lubią wkładać sobie rzeczy w usta, więc zwracaj uwagę na małe części zabawek. Zdarza im się także próbować wszystkiego, co zobaczą, upewnij się więc, że nie mają dostępu do toksycznych rzezy. Zabawki powinny być mocne i pozbawione ostrych krawędzi.

Odpowiednie zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Poniżej znajdziecie przykładową listę zabawek edukacyjnych odpowiednich dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 • Zabawki, które się pcha i ciągnie
 • Zabawki na pedały
 • Ciężarówki lub samochodziki, na których można usiąść i jeździć
 • Kule i woreczki z ziarnami
 • Konstrukcje do wspinania
 • Książeczki z prostymi opowiadaniami (zobacz: Biblia dla dzieci)
 • Drewniane klocki
 • Puzzle
 • Deski do zabawy
 • Patyczki i krążki
 • Stożki, piramidy i walce

Comments are closed.