Jaką pościel wybrać?

PościelJak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. A wbrew pozorom ta pierwsza czynność wcale nie należy do łatwych. Zwykły kawałek materiału tworzący pościel może się okazać nie lada zakupem. Jak kupić powłoczki i pościele, by spać smacznie i zdrowo?

Pościele bawełniane

Bawełna to najpopularniejszy materiał używany na powłoczki i pościele. Jako naturalny materiał jest przyjemna w dotyku, przewiewna (pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć) i łatwo ją prać. Niestety, łatwo się gniecie. Pościele wykonywane są z różnych rodzajów bawełny o lepszej lub gorszej jakości.

Flanela pokryta jest włókienną powłoką, przez co dobrze izoluje ciepło. Takie pościele przydają się szczególnie w chłodniejsze noce.

Satyna natomiast to pościel niemal luksusowa. Miękka, cienka, dzięki lekkiemu połyskowi prezentuje się niezwykle efektownie. Polecana na raczej cieplejsze noce, bowiem nieco słabiej izoluje ciepło. Co nie znaczy jednak, że jest zimna w dotyku.

Perkal to nieco grubsza odmiana satyny. Pościel perkalowa jest trwała i miła w dotyku.

Adamaszek bawełniany to gruba, ciepła, bardzo trwała wzorzysta tkanina.

Kora to tkanina o pofalowanej, wklęsło-wypukłej fakturze. Nie gniecie się i jest bardzo uniwersalna.

Dżersej w bawełnianym wydaniu (dawniej był wykonywany przede wszystkim z wełny) to gęsta i trwała tkanina.

Batyst to materiał przede wszystkim na cienkie powłoczki lub elementy zdobnicze – koronki i hafty. Sprawdzi się raczej podczas cieplejszych nocy.

Pościele jedwabne

Już w starożytności jedwab był ekskluzywnym i drogim materiałem, co nie zmieniło się do dzisiaj. Pościele jedwabne świetnie wentylują, są przyjemne w dotyku i wprost stworzone dla alergików. To nie wszystko, bowiem uważa się, że jedwab opóźnia starzenie, relaksuje i działa dobroczynnie na układ nerwowy. Materiał ten sprawdza się tylko w cieplejszych porach roku. Nawet nieco grubsze wersje (adamaszek i żakard) zimą mogą okazać się niewystarczające. Przed zakupem pościeli jedwabnej warto upewnić się, że materiał jest naturalny. Syntetyczne odpowiedniki nie zachowują właściwości naturalnego jedwabiu.

Pościele wełniane

Wełna również uważana jest za materiał luksusowy. Cechuje się świetną izolacją zimą i wentylacją latem, jest więc uniwersalna. Ponieważ wełna nie przyciąga kurzu, nadaje się dla alergików, ale także dla osób mających dolegliwości reumatyczne. Najbardziej pożądane są pościele z wełny merynosów i wielbłądziej, niesłychanie miękkiej.

Pościele lniane

Len to materiał powszechnie uważany za letni z racji swej przewiewności. Nie oznacza to jednak, że grubsze ściegi nie będą nadawać się na zimniejsze dni. Główne problemy to odstręczający dla niektórych zapach i trudności z prasowaniem.

Pościele syntetyczne

Tańsze powłoczki i pościele wykonuje się z syntetycznych materiałów, np. poliestru, poliamidu czy mikrofazy. Są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu, jednak wiele osób może być na nie zwyczajnie uczulonych. Cechują się też słabą wentylacją, dlatego można się pod nimi pocić.

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?

Kupując pościel trzeba jeszcze wybrać rodzaj zapięcia – estetyczne guziki bądź wygodny zamek błyskawiczny. Powłoczki mogą też mieć przeróżne haftowane lub koronkowe wykończenia, które utrudniają jednak pranie. Ostatnia kwestia to rozmiar – przed zakupem sprawdźmy wymiary naszej kołdry, bo niedopasowana pościel będzie wyglądać nieestetycznie.

Ceny pościeli

Produkcją powłoczek i pościel zajmują się m.in. Andropol, Polska Platforma Tekstylna, Faro, Wool Star, Ventura. Pościel syntetyczna kosztuje 20 – 40 zł. Naturalna bawełna to koszt 50-70 zł, wełna 300-400zł, a jedwab 600 zł. Pościele z luksusowej wełny wielbłądziej czy ekskluzywnego jedwabiu mogą kosztować nawet 2 tys. zł.

Sprawdź też gdzie prać pościele i wykładziny.

Comments are closed.