Skąd wziął się Dzień Matki i Dzień Ojca?
Tradycja świętowania Dnia Matki powstała w roku 1923. Od tamtej pory dzień 26 maja zawsze jest okazją dla dzieci na całym świecie do okazywania swoim mamom miłości i obdarowywania ich kwiatami, słodyczami lub innymi ciekawymi prezentami. Samych korzeni tego święta należy jednak doszukiwać się w starożytnej Grecji oraz Rzymie; w krajach tamtych istniały liczne kulty Bogini Matek które odpowiadały za opiekę nad światem – nierzadko były patronkami płodności. Święto Matki przez długi czas funkcjonowało również w Anglii, choć w nieco innej formie: było to tam święto o charakterze czysto religijnym.
W kraju tym współczesny Dzień Matki zaczął być obchodzony dopiero po II wojnie światowej. W Stanach Zjednoczonych święto to obchodzi się zawsze w drugą niedzielę maja. Ustanowienie tego święta zostało poprzedzone wieloletnią walką amerykańskich abolicjonistek – przede wszystkim Julii Ward Howe. Druga niedziela maja jest zresztą najpopularniejszym terminem dla tego święta. W dniu tym Dzień Matki przypada w następujących krajach: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela.
Istnieją jednak liczne wyjątki; na przykład, w Indonezji obchodzi się je 22 grudnia, a w wielu krajach święto to łączy się 8 marca z Dniem Kobiet. Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie w ponad 40 krajach. W poszczególnych regionach istnieją oczywiście różne tradycje z tym związane; na przykład we Włoszech dzieci pieką wówczas dla swoich mam najróżniejsze smakołyki, zaś w krajach byłej Jugosławii maluchy wyręczają je we wszystkich domowych obowiązkach.
A jak to było z Dniem Ojca?
Dzień Ojca jest świętem obchodzonym corocznie w różnych krajach na całym świecie, poświęconym ojcom i ich roli w życiu rodzinnym.
Początki obchodów Dnia Ojca sięgają początku XX wieku. W 1908 roku w Stanach Zjednoczonych w mieście Fairmont w stanie Zachodnia Wirginia odbyła się pierwsza uroczystość poświęcona ojcom, zorganizowana przez Grace Clayton w hołdzie dla jej ojca, który zginął w wyniku wybuchu w kopalni węgla. Rok później w Spokane w stanie Waszyngton z inicjatywy Sonory Smart Dodd, córki rolnika, który samotnie wychowywał sześcioro dzieci, odbyła się pierwsza oficjalna uroczystość Dnia Ojca, zorganizowana 19 czerwca, w rocznicę urodzin ojca Smarta.
W kolejnych latach Dzień Ojca zyskał na popularności i w 1972 roku został oficjalnie uznany przez prezydenta USA Richarda Nixona jako święto narodowe obchodzone w trzecią niedzielę czerwca. Od tamtego czasu Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, choć w różnych terminach i z różną intensywnością.
W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od lat 90. XX wieku, najczęściej 23 czerwca, choć w innych krajach terminy te mogą się różnić.