Ojcowskim okiem
Większość osób patrzy na rodzinę przez pryzmat kobiecego puntu widzenia. W obecnych czasach sporo się zmieniło w kwestii podziału obowiązków między rodzicami, znacznie zwiększając udział ojców w procesie wychowania potomstwa. Media kreują jednak zgoła odmienną wizję, przedstawiając kobiety jako jedyny element procesu wychowawczego, uznając mężczyznę jedynie za żywiciela rodziny. Rzeczywistość jest jednak odmienna.
Współczesny facet to nie tylko maszyna do zarabiania pieniędzy. Rolą ojca jest branie czynnego udziału w wychowaniu dziecka a nie tylko zaspokajanie jego potrzeb materialnych. Wychowanie to przebiega wielopłaszczyznowo. Skupmy się jednak na kilku najważniejszych wątkach.
Czas
Spędzanie czasu z dziećmi jest ważnym elementem, jednakże nie chodzi tutaj o ilość spędzanego czasu lecz o jego jakość. Czas ten trzeba wykorzystywać możliwie jak najbardziej efektywnie. Wiadomo, że my – mężczyźni w znacznym stopniu poświęcamy się pracy, nie powinno to jednak kolidować z obowiązkiem ojcowskim. Czasem jednakże jest bardzo ciężko to pogodzić, zważywszy na fakt, iż trzeba w tym wszystkim znaleźć także czas na regenerację. Sztuką jest osiągnięcie takiego kompromisu między pracą a rodziną, by żadna ze stron nie była poszkodowana.
Zabawa
Znalezienie odpowiednich zabaw nie jest przedsięwzięciem nad wyraz skomplikowanym. Rodzaj zabaw musi być jednak dostosowany jednak do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Nie można od dziecka podczas zabawy wymagać więcej, niż jest ono w stanie wykonać. Działanie takie mogłoby spowodować zniechęcenie u dziecka i nabieranie dystansu. Warto poszukać takich rozrywek, które sprawi dziecku frajdę jak i również wpłynie na nie budująco.
Rozpieszczanie
Jedną z podstawowych wad ojców jest to, że rozpieszczają swoje dzieci, chcąc im zrekompensować brak czasu. Kupowanie zabawek, jakie tylko sobie pociechy wymyślą wpływa na nie w sposób szkodliwy, budując obraz zapracowanego ojca, kupującego zabawkami ich przychylność i sympatię. Prowadzi to do tego, że wraz z czasem zachcianki będą coraz większe i trudniej będzie nad tym zapanować.
Relacje między rodzicami
Częstym błędem rodziców jest to, że starają się przeciągnąć dzieci na swoją stronę, dyskredytując drugą. Nie wolno toczyć między sobą wojen i „brać zakładników” czyli dzieci. Ważne jest, by obie strony brały czynny udział w wychowaniu dzieci i tworzenie przyjaznej atmosfery, by dzieci były wychowywane w duchu miłości i szacunku.