Oświetlenie. Część II

Nie wierzysz? Popatrz chwilę na diody LED a potem zamknij oczy. I co widzisz? Mimo zamkniętych powiek nadal widzisz diody LED. Wyobraź sobie, że twoje dziecko leżąc w łóżeczku patrzyłoby przez dłuższą chwilę na taką żarówkę.

Opisane przy „ekologicznych” świetlówkach zjawisko tętnienia strumienia świetlnego nie dotyczy zwykłych „nieekologicznych” żarówek tak uporczywie zwalczanych przez zielone lobby w UE. W żarówkach rozgrzany do bardzo wysokich temperatur wolframowy drucik ma tak dużą bezwładność cieplną że prąd przemienny nie jest w stanie wywołać zjawiska pulsowania światła i natężenie światła żarówki jest bardzo stabilne. W odróżnieniu od żarówek LED widmowy skład promieniowania żarówki ma mniejszy udział promieni niebieskich i fioletowych natomiast większy udział promieni czerwonych i pomarańczowych. Powoduje to że żarówki świecą przyjemną jasnożółtą barwą wytwarzającą dobre samopoczucie.

Dowiedziałeś się dlaczego nie należy w pokoju dziecka stosować ekologicznych żarówek. W ogóle gdy kupujesz cokolwiek dla dziecka z napisem ECO niech w twojej głowie zapali się taka ostrzegawcza żarówka. Masz wątpliwości zapytaj w wyszukiwarce internetowej. We współczesnym świecie coraz więcej ludzi nie daje się nabierać na ekologię a za główny wyznacznik stawia to czy dana rzecz nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Wiesz już, że potrzebujesz zwykłych żarówek żarowych z drucikiem wolframowym. Ale dyrektywy Unii Europejskiej ograniczają sprzedaż takich żarówek na terenie Unii. Z półek sklepów znikły żarówki o mocy 100, 80, 75, 60 W. Na szczęście nasi handlowcy mają sposób na ominięcie dyrektyw UE i w sklepie można nabyć nawet popularne 100-watówki. Należy pytać o żarówki „nie do użytku domowego” albo „antywstrząsowe”.

W pokoju dziecka można zastosować kilka takich żarówek o różnej mocy i sile światła. Raczej nie stosujcie elektronicznych ściemniaczy. Elementy elektroniczne taniego ściemniacza lub popsutego mogą spowodować tętnienie światła.

Comments are closed.