Malowanie

Jak już mamy wybrane kolory do pokuju dziecięcego możemy przystąpić do jego malowania. Należy zrobić to odpowiednio wcześniej aby nie narazić niemowlaka na toksyczne opary farb i lakierów. I nie dajcie się nabrać na to, że istnieją ekologiczne nie toksyczne farby. Znane są przypadki alergii na akrylany które może wywołać kontakt ze składnikami używanymi do produkcji typowych farb akrylowych do ścian.

Owszem kupując farbę lub lakier do podłóg zwróć uwagę jaki jest sposób jej stosowania i okres karencji po pomalowaniu. Obecnie dyrektywy UE wymagają aby wyroby farbiarskie miały obniżoną zawartość Lotnych Składników Organicznych (czytaj rozpuszczalników). Producenci spełniają ten wymóg stosując farby tzw. wodorozcieńczalne. Ale większość żywic aby rozpuścić, zdyspergować, zemulgować w wodzie trzeba odpowiednio wcześniej przygotować. Często stosuje się do tego inne niż do tej pory rozpuszczalniki w mniejszych ilościach. Czy toksycznych? Na to być może odpowiedź poznamy za wiele lat. Historia chemii zna wiele przypadków takich „niegroźnych” materiałów budowlanych.

Aby nie popaść w przesadę remont wykonaj dużo wcześniej przed narodzeniem dziecka tak aby pomieszczenie można było dokładnie wywietrzyć. Kup farbę którą ma informację że można ją stosować do pokoju dziecięcego i jest bezpieczna dla alergików I odsuń przyszłą matkę od wszelkich prac remontowych i kontaktu z farbami i lakierami nawet z tymi ekologicznymi.

Comments are closed.