Oświetlenie. Część II

Wcześniej opisałem szkodliwość świetlówek, a jak to wygląda z ekologicznymi żarówkami LED?

„Duży udział promieni niebieskich emitowanych przez lampy LED wywołuje degeneracyjne zmiany plamki żółtej w oku. Dochodzi do tego oślepienie spowodowanego bardzo dużą luminancją LED-ów na które narażone są przede wszystkim dzieci, u których soczewka jest bardziej przezierna.”

Nie wierzysz? Popatrz chwilę na diody LED a potem zamknij oczy. I co widzisz? Mimo zamkniętych powiek nadal widzisz diody LED. Wyobraź sobie, że twoje dziecko leżąc w łóżeczku patrzyłoby przez dłuższą chwilę na taką żarówkę.

Opisane przy „ekologicznych” świetlówkach zjawisko tętnienia strumienia świetlnego nie dotyczy zwykłych „nieekologicznych” żarówek tak uporczywie zwalczanych przez zielone lobby w UE. W żarówkach rozgrzany do bardzo wysokich temperatur wolframowy drucik ma tak dużą bezwładność cieplną że prąd przemienny nie jest w stanie wywołać zjawiska pulsowania światła i natężenie światła żarówki jest bardzo stabilne. W odróżnieniu od żarówek LED widmowy skład promieniowania żarówki ma mniejszy udział promieni niebieskich i fioletowych natomiast większy udział promieni czerwonych i pomarańczowych. Powoduje to że żarówki świecą przyjemną jasnożółtą barwą wytwarzającą dobre samopoczucie.

Comments are closed.